Записах се на стаж в един сайт за обучение на млади журналисти.
Не, че съм млада, но не ми е излишно обучение никога!
Приемам коментари за писането ми!
„Кембридж” е най-добрият университет във Великобритания
Говорител на „Кеймбридж” каза: „Нашият университет е горд от световната класа на образованието, което предлагаме. Нашите студенти се възползват от интензивно обучение, подкрепено от най- доброто академично оборудване и имат отлични перспективи за професионално развитие. Приемаме най-умните и най-добрите студенти, независимо от финансовите им възможносит. Ние предоставяме широка и гъвкава схема за стипендия и инвестиране и ще продължим да гарантираме това. Всеки студент, който има възможност да следва, трябва да включва „Кеймбридж” в първите пет възможности, които му се прилагат за обучение по света.”
В класацията на „Гардиън” участват общо 120 институции. Те са подредени според няколко критерия: какви са разходите им за всеки студент (средно малко над 3400 лири), какво е съотношението между персонал и обучавани, какви са перспективите пред завършилите да си намерят работа, какво е съотношението между персонал и обучавани, каква степен се изисква от дипломиралите се, сравнение между академичните постижения на първокурсниците и крайните им резултати при завършването, доколко завършващите студенти са удовлетворени от тяхното обучение. Обработката на резултатите е извършена от независимата консултантска фирма Intelligent Metrix.
Списък на класацията на първите 30 световни университета
„Кеймбридж” е изпреварил Оксфорд по философия, право, политика, теология, математика, класика, антропология и модерни езици. „Оксфорд” обаче запазва лидерството си в икономическите науки и е на първо място в обучението по психология, химия, изкуства и дизайн. „Loughborough” е най-добър за спортни науки, а „King’s College” в Лондон е на първо място за стоматология. Университетският колеж в Лондон оглави таблицата по английски език, докато „Троица Лаван консерватория” е ненадминат за драма и танц. „Нортъмбри” е отчетен в таблицата за съвременни езици, като преминал от 48-мо през миналата година на трети за тази година.
„Гардиън” отбелязва, че докато „старите” университети доминират в челните места на класацията, „по-новите” вузове подобряват позициите си спрямо миналата година. Уинчестър е скочил от 96-то място в 69-тата.
Британските университети са представени най-силно в списъка, с лондонския Юнивърсити колидж, Оксфорд и Imperial, всички включени в топ 10, а King’s College в Лондон и Единбург са в топ 25.
Американските институти също доминират в списъка, обаче след 31 от първите 100 места в ранглистата на университетската общност. Списъкът също съдържа 15 азиатски университети, водени от университета в Хонг Конг.
Като цяло авторите на проучването отбелязват, че колкото повече харчи един университет на студент, толкова по-високо е той в класацията и студентите му са по-доволни, макар да предупреждават, че някои курсове (например, инженерните) не изискват големи средства и затова в списъка има значителни разлики. Годишният разход за един студент през 2009-2010 г. е бил 3428 лири спрямо 3495 лири предишната година. С 11 232 лири „Оксфорд” изпъква далеч пред всички останали, като в „Кембридж”, например, сумата е по-малка – 8612 лири. St Mary’s University College в западен Лондон и Лийдс Тринити колеж от всички институти са с най-ниски разходи за обучение на един студент.
Анализът на „Гардиън” показва, че повечето университети във Великобритания – както от челото, така и от дъното на класацията, се готвят да поискат от новата учебна година максималната разрешена от правителството такса за обучение – от 9000 лири на година. Правителствената Служба за равен достъп преглежда исканията на всички университети и през юли ще обяви какво е одобрила.
Междувременно, правителството намали и броя на местата в курсовете за обучение в университетите. „Кеймбридж”, който е на първо място по отношение обучение на специалисти в образованието, ще има 49 по-малко места за курса си за учители през септември тази година или с 11% намаление. Като цяло почти 4000 по-малко места ще има в програмите за обучение на учители. Говорител от Министерството на образованието каза, че броят на учениците в средните училища рязко е спаднал и по този начин необходимостта от нови учители е намаляла.
Британската академична общност постави под съмнение и колко време системата на висшето образование в страната може да поддържа своята световна класа и първа позиция в световното пространство като се има предвид недостига на инвестиции в нея.
Доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) показва, че Великобритания изостава от конкурентите си по отношение на инвестициите във висшето образование. Секторът е изправен пред съкращения на повече от 1 млрд. Лири до края на 2013 година. Делът на разходите в британската общност на висшето образование е 0,7%, което е под средното за ОИСР. Великобритания изостава от САЩ, Канада, Швеция, Германия, Полша и Словения. Андреас Шлайхер, ръководител на ОИСР, каза: „Финландия, Канада и Япония са сега големите играчи в областта на висшето образование. В продължение на много години Великобритания бе на преден план. Но сега се вижда, че й липсва конкурентно предимство.”
Няма коментари:
Публикуване на коментар